Opublikowany przez: Monika C. 2018-10-04 16:22:09
Autor zdjęcia/źródło: Światowy Dzień Zwierząt @unsplash
Czy wiecie, że Światowy Dzień Zwierząt obchodzony co roku 4 października, jest związany ze wspominaniem w kościele katolickim św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt, ekologów i ekologii? Głosił on, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi bez względu na charakter, pochodzenie, poglądy, stan majątkowy... Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt był obchodzony we Florencji w 1931 roku. 4 października rozczynają się też obchody Światowego Tygodnia Zwierząt oraz Miesiąca Dobroci dla Zwierząt. Jest to dobry moment na przygarnięcie bezdomnego psa lub kota, odwiedzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt, co być może zaowocuje stałą współpracą? A może zauważyłeś, że ktoś w Twojej okolicy źle traktuje swoje zwierzęta domowe i czas na interwencję?
Święto ustanowiono, by uzmysłowić ludziom ich stosunek do zwierząt i spowodować zmianę zachowania. Chodzi o uświadomienie, że zwierzę to istota żywa, czująca i posiadająca swoje prawa! Obchody organizowane są przez ekologów na całym świecie. W Polsce Światowy Dzień Zwierząt był obchodzony po raz pierwszy w 1993 roku.
Zachęcamy do przyjrzenia się zwierzakom w najbliższej okolicy nie tylko 4 października, ale przez cały miesiąc. Idąc za przykładem ekologów warto pomagać bezdomnym „braciom mniejszym”. Tak samo jak my odczuwają ból, głód, zimno czy strach. Mieszkańcom dużych miast najłatwiej jest pomagać psiakom i kotom, ale nie zapominajmy o koniach, zagrożonych gatunkach ptaków (w zastraszającym tempie giną bociany) czy zwierzynie leśnej.
Zastanawiasz się czy to dobry pomysł wziąć do domu psa lub kota, jeśli jest w nim małe dziecko? Fachowcy mówią, że jak najbardziej tak! Jeśli nawet nie dzisiaj, to teraz jest dobry moment na zastanowienie się, rozważenie wszystkich za i przeciw, czy będziesz mógł zapewnić swojemu zwierzakowi dobrostan? Więcej o wzajemnych relacjach dziecko-zwierzę domowe przeczytasz
>>>TUTAJ<<<
Zapewnienie dobrostanu psu, kotu, śwince morskiej czy gwarkowi jest istotne. Udomowiliśmy te zwierzaki, są od nas całkowicie zależne, więc należy im się nasza troska i uwaga. Od nas zależy też jak traktowane są zwierzęta hodowlane. Tak, mamy na to wpływ! Dopóki będziemy kupować kurczaki i jaja pochodzące z chowu klatkowego nic się nie zmieni. To tylko jeden z przykładów. Innym pomysłem wpływającym na lepszy los zwierząt jest zaprzestanie korzystania z plastikowych toreb, rurek czy sztućców zalegających środowisko naturalne i przyczyniając się do ginięcia wielu zwierząt morskich. Możemy także dokonywać świadomych wyborów podczas zakupów i rezygnować z produktów testowanych na zwierzętach. Coraz więcej osób publicznych działa na rzecz poprawy losu nie tylko zwierząt domowych ale i dzikich.
CZYTAJ TEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.